Twoje mieszkanie potrzebuje gruntownych porządków? A może chcesz wiedzieć, jak zaplanować organizację w domu, by uniknąć bałaganu? Okazuje się, że jest to znacznie łatwiejsze, niż można przypuszczać, patrząc na nadmiar rzeczy. Niezależnie od tego, czy chcesz uporządkować przestrzeń w kuchni, salonie czy łazience, są pewne uniwersalne zasady, którymi warto się kierować, by uzyskać doskonały (i trwały) efekt.

Nie wszystko naraz – jak układać organizację przestrzeni

Organizację rzeczy w domu najczęściej kojarzymy z gruntownymi porządkami, najlepiej od razu w całym mieszkaniu. Może to brzmieć przerażająco nawet w przypadku niewielkiej kawalerki — a co dopiero przy większym metrażu i liczbie pomieszczeń…

Nic dziwnego — uporządkowanie przestrzeni wokół siebie w domu jest wieloetapowym zadaniem. Liczba oraz różnorodność czynności, które trzeba przy tym wykonać, może nieco przytłoczyć. Pamiętaj jednak, że to tylko złudzenie! Aby się go pozbyć i skutecznie zmobilizować się do organizacji porządku w domu, wystarczy podzielić całe przedsięwzięcie na proste kroki, których wykonanie może zająć nawet zaledwie kilka minut. Mając tego świadomość, o wiele łatwiej jest się zmotywować również do regularnego sprzątania.

Bardzo ważne dla dobrej organizacji w domu jest też skupienie się na jednym pomieszczeniu na raz, zamiast od razu na całym mieszkaniu. Aby jeszcze bardziej sobie to ułatwić, warto każde z nich również sprzątać etapami – jednego dnia biurko, drugiego komoda, trzeciego przechowywanie w szafie itd. Jeśli do tej pory w Twoim domu panował chaos, to… nic się nie stanie, jeśli potrwa to jeszcze kilka dni. Porządkuj każdą strefę po kolei i po trochu. Istnieje wówczas znacznie mniejsze ryzyko, że w trakcie się zniechęcisz i skończysz z jeszcze większym bałaganem niż do tej pory.

Organizacja rzeczy w domu — etapy

Niezależnie od tego, czy chcesz uporządkować pokój, szufladę w biurku czy zaaranżować dużą szafę pełną zagubionych ubrań, wszystkie czynności sprowadzają się do pięciu podstawowych kroków:

– wyjęcia rzeczy — opróżnij szufladę, półkę czy regał, który chcesz uporządkować,

– sortowania — ten etap możesz połączyć z pierwszym; jeśli podczas wyjmowania rzeczy będziesz od razu przydzielać je do konkretnych kategorii, zaoszczędzisz sporo czasu. Zastanów się przy tym, które rzeczy faktycznie mają się znajdować tam, gdzie znajdowały się do tej pory, a które należy umieścić gdzie indziej. Etap ten wiele osób opisuje jako dość zabawny. Kto wie, może właśnie teraz znajdziesz rzeczy, które w tajemniczych okolicznościach zniknęły dawno temu?

– określ, co chcesz wyrzucić — ten krok łączy się bezpośrednio z drugim, ale wymaga jeszcze więcej uwagi (i braku sentymentów). Warto każdą rzecz wziąć do ręki i zastanowić się, czy naprawdę jest potrzebna. Na tym etapie można też pozbyć się przedmiotów, które się nieodwracalnie zniszczyły, zużyły lub te, o których wiemy, że nie będą nam już potrzebne. Ważna kwestia: jeżeli znajdziesz wśród nich rzeczy, które przy każdym sprzątaniu odkładasz, obiecując sobie, że oddasz je do naprawy lub zreperujesz samodzielnie, w większości przypadków możesz się ich po prostu pozbyć. Nie oszukujmy się: jeśli nie zostały naprawione przez długi czas, prawdopodobnie już nigdy się do tego nie zmobilizujesz.

– wybierz najlepszy sposób na organizację rzeczy, które w domu zostaną — chodzi tutaj przede wszystkim o ustalenie, jaki sposób przechowywania rzeczy pozwoli mieć je pod ręką przy jednoczesnym zadbaniu o to, by nie znajdowały się ciągle na wierzchu. Przykładowo, drobne przedmioty w sypialni lub garderobie można umieścić w specjalnych pudełkach do przechowywania w szafie. Z kolei w salonie mogą sprawdzić się pojemniki i kosze dopasowane stylem do regałów i półek. Wystarczy umieścić w nich posortowane rzeczy – i gotowe! Teraz możesz po prostu cieszyć się uporządkowaną przestrzenią.

W kolejnych dniach zwróć też uwagę na to, czy stworzony przez Ciebie system jest rzeczywiście wygodny, by w razie potrzeby wybrać inne rozwiązanie dla szafy. Jeżeli np. częste otwieranie i zamykanie pojemników do przechowywania w szafie odbierasz jako uciążliwe, zawsze możesz wymienić je na inne. Pamiętaj, że utrzymywanie porządku ma przede wszystkim sprawić, że codzienność będzie łatwiejsza i przyjemniejsza i nie powinno polegać na obsesyjnym sprzątaniu w każdej wolnej chwili.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/kawkazabawka.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here