Wiele osób szuka pracy biurowej z uwagi na przewidywalność tej pracy, sztywne ramy wymaganych obowiązków czy rutynę, która dla niektórych pracowników jest wymagana do efektywnego funkcjonowania. Sporo ludzi stawia sobie jednak pytanie, czy w pogoni za wymarzoną pracą rzeczywiście trzeba przenosić się do największych ośrodków miejskich. Należy się zastanowić, czy satysfakcjonująca praca nie znajduje się tuż pod twoim nosem!

Praca biurowa w większych i mniejszych miastach – czy czymś się różni?

Dywagacje warto zacząć od jednego prostego pytania – czy tak naprawdę występują jakieś różnice między pracą biurową w mniejszych miastach a takim zajęciem w największych aglomeracjach? Przede wszystkim w takich miejscowościach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław swoje oddziały mają największe firmy w Polsce oraz międzynarodowi giganci. Owocuje to nie tylko większą ilością miejsc pracy (wprost proporcjonalną do ilości mieszkańców), ale również o wiele szerszymi perspektywami na awanse. Dodatkowo większa marka wygląda po prostu lepiej w CV, które może przydać się w przyszłości. W większych przedsiębiorstwach z reguły występują również większe zarobki, co jest raczej oczywistym następstwem. W największych firmach występuje również ogromna rywalizacja. Jak zaś sprawa ma się w mniejszych miejscowościach? Wpisując na portalu ogłoszeniowym GoWork frazę praca biurowa Olsztyn ma do zaoferowania naprawdę wiele. Oczywiście ma to swój związek z jego statusem miasta wojewódzkiego. Logicznym jest, iż taka miejscowość będzie mieć więcej wolnych wakatów w administracji oraz pracy biurowej. Gdy jednak spojrzy się na oferty w miastach porównywalne pod względem wielkości z Olsztynem, nie zauważymy aż tak ogromnej dysproporcji. Na pewno nie jest więc tam trudniej o pracę. Jak z zarobkami? Jest to bardzo zmienna kwestia i w znacznej większości zależy to od instytucji. Uśredniając jednak, przeciętna pensja będzie w mniejszych miastach mniejsza. Mniejsza będzie jednak również konkurencja, co może być zbawienne dla osób niedoświadczonych i dopiero szukających szlifów na rynku pracy.

Praca biurowa – gdzie ją wybrać?

Naprawdę trudno jest odpowiedzieć jednogłośnie na pytanie: „Gdzie lepiej udać się w poszukiwaniu pracy biurowej?”. Tak naprawdę najwięcej zależy od twoich priorytetów. Z dużym stażem w takiej pracy i sporymi aspiracjami powinieneś skłaniać się raczej w kierunku największych miast. Jeżeli jednak jesteś początkujący i zamierzasz rozwijać się na swoim stanowisku i nie jest ci śpieszno do wyjazdu, mniejsze miasto i znajdujące się tam firmy powinny ci w zupełności wystarczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here