Coraz więcej Polaków ucieka z wielkich miast i stawia na życie w lokalizacjach podmiejskich. Tam za cenę niewielkiego mieszkania w metropolii udaje się nabyć własny segment o znacznie większej powierzchni i terenem zielonym. W takich nieruchomościach zazwyczaj znajduje się miejsce na kominek. Zimowe wieczory z przytulnym ogniem w tle, to spełnienie marzeń niejednego inwestora.

Jaki kominek do salonu?

Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć powierzchnię reprezentacyjnego salonu. W segmentach tego rodzaju pomieszczenie nie jest duże, nie przekracza najczęściej 30 metrów kwadratowych. Pamiętajmy, że nie chodzi jedynie o zabranie przestrzeni na kominek, ale i o generowane z niego ciepło. To dlatego tak dużą popularnością cieszą się kominki kozy. To kominki wolnostojące o niewielkich rozmiarach. Najlepiej wybierać te żeliwne, które długo utrzymują wysoką temperaturę. Tego rodzaju kominki nie są dużą inwestycją cenową, są nawet kilka razy tańsze od kominków do zabudowy. Kominek kozę można nabyć już za 2 000 złotych, inwestycja w niego nie przekracza najczęściej 10 tysięcy złotych. Kominki wbudowane mogą kosztować nawet kilka razy więcej.

Co więcej, kominek koza może stanowić doskonałą dekorację salonu. Pięknie wpisuje się w klimat retro, boho, pasuje do stylu skandynawskiego, ale bez problemu udaje się znaleźć tego rodzaju kominek także nowoczesny. Kominki kozy są idealne w salonach loftowych i tych klasycznych, gdzie stają się akcentem ożywiającym całą przestrzeń. Najczęściej wybierane są kominki kozy żeliwne, w kolorze czarnym, z kutymi, dekoracyjnymi ornamentami. Na specjalne zamówienia dostępne są również kominki tego rodzaju w wybranym kolorze, rozmiarze czy z motywem ozdobnym.

Generowanie ciepła

Oprócz aspektów wizualnych i tych w zakresie powierzchni salonu uwagę warto też zwrócić na generowane ciepło. Kominek koza z powodzeniem ogrzeje salon, czyli miejsce, w którym jest ustawiony. Nie można jednak oczekiwać, że ten niewielki kominek ogrzeje cały dom, a nawet dwupoziomowy segment. Generowane ciepło nie będzie przenikać na górne partie nieruchomości. Jeśli taka ma być praca kominka, lepiej postawić na system rozprowadzenia ciepła i kominek większy w zabudowie.

Kominek typu koza świetnie sprawdza się jako ozdoba i system grzewczy, ale tylko miejsca, w którym się znajduje. Jego niska cena i komfort korzystania bardzo często decydują o wyborze. Nigdy nie można go jednak traktować jako głównego źródła ogrzewania całego domu, może być jedynie uzupełnieniem. Trzeba natomiast przyznać, że kominek koza jest wygodny i funkcjonalny, tani w eksploatacji, zaś w okresie letnim można go śmiało wymontować, by nie zabierał miejsca w salonie. Otwór wentylacyjny bez problemu udaje się zasłonić chociażby okazałym obrazem. Koza może służyć więc tylko podczas zimowych wieczorów.

Jeśli marzysz o zimowych wieczorach przy kominku, postaw na kominek kozę. Ten wolnostojący generator ciepła umili Ci czas spędzony w salonie, pozwoli oszczędzić na ogrzewaniu i będzie świetnym elementem dekoracyjnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here