Chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, wysokie ciśnienie może pojawiać się nie tylko w żyłach, ale także w oku. Jest również bardzo niebezpieczne, ponieważ często świadczy o rozwoju poważnej choroby, która może prowadzić nawet do utraty wzroku. Jakie są przyczyny podwyższonego ciśnienia w oku i sposoby jego leczenia?

Podwyższone ciśnienie w oku – co musisz o nim wiedzieć?

Najważniejszą funkcją odpowiedniego ciśnienia w oku jest utrzymanie kulistego kształtu gałki ocznej. We wnętrzu oka znajduje się wodnista ciecz, której zadaniem jest odżywianie rogówki, soczewki i ciała szklistego, ponieważ nie mają one własnych naczyń krwionośnych. Poziom ciśnienia w gałce ocznej uzależniony jest głównie od stosunku wyprodukowanej cieczy wodnistej do jej wchłaniania. U zdrowego człowieka jej 90% odpływa do splotu naczyń żylnych, a kolejne 10% przez tęczówkę do przestrzeni nadtwardówkowej. Kłopoty z jej odpływem mogą powodować niebezpieczny wzrost ciśnienia. Wyróżniać można dwie przyczyny takiego stanu – stan zapalny oka lub jego uraz, który powoduje gwałtowny wypływ barwnika z tęczówki. Przyjmowanie niektórych leków również może spowodować zamknięcie kąta przesączania, a w efekcie wzrost ciśnienia. W jeszcze innych przypadkach związane jest ono z podwyższoną produkcją cieczy wodnistej.

Podwyższenie ciśnienie w oku – co robić?

Podwyższone ciśnienie w oku nie zawsze daje wyraźne objawy. Pacjenci mogą skarżyć się między innymi na bóle oka lub głowy. Niekiedy towarzyszą im zaburzenia widzenia, nudności czy mroczki przed oczami. Warto pamiętać, że wszelkie niepokojące sygnały związane z oczami powinno się szybko konsultować z lekarzem – w Warszawie fachową pomoc można otrzymać w Warszawskim Szpitalu Okulistycznym. Bardzo często podwyższone ciśnienie w oku świadczy o rozwoju poważnej choroby, czyli jaskry. W jej przebiegu dochodzi do stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego, co może doprowadzić do trwałych szkód, a nawet do całkowitej, bezpowrotnej ślepoty. Bardzo często rozwój tej choroby nie daje żadnych charakterystycznych objawów, a o jej istnieniu chorzy dowiadują się już w zaawansowanym stanie, gdy ich pole widzenia jest znacząco ograniczone. Najlepszym sposobem, aby tego uniknąć są regularne badania przesiewowe w gabinecie okulistycznym. Jak leczy się wysokie ciśnienie w gałce ocznej? Na początku wskazana jest terapia farmakologiczna, szczególnie krople obniżające ciśnienie. Pacjenci mogą też być kierowani na zabiegi laserowe lub operacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here