Każdego roku karnawał jest czasem najhuczniejszych zabaw przepełniony kolorowymi kostiumami i tańcem. To okazja, by dać się porwać na chwilę karnawałowej energii i zaszaleć w barwnych strojach. Zatem nasuwa się pytanie: kiedy wypada najbliższy karnawał? Informacje o rozpoczęciu i zakończeniu karnawału 2021, a także kilka ciekawostek związanych  z tą okazją znajdziecie w artykule. Czytajcie dalej! 😉

Czym jest karnawał?

Karnawał to czas zimowych balów, zabaw, maskarad i pochodów, który rozpoczyna się przeważnie w dniu święta Trzech Króli i kończy się we wtorek, tuż przed dniem rozpoczynającym Wielki Post – Środą Popielcową. Termin „karnawał” pochodzi od włoskiego słowa „carnevale” lub łacińskiego „carnem levare”. Podobne nazwy znajdziemy również w innych językach i wszystkie oznaczają ,,pożegnanie z mięsem.”

Krótka historia karnawału

Historia karnawału rozpoczyna się w drugiej połowie X wieku we Włoszech (choć niektórzy twierdzą, że początków tej tradycji można się doszukać nawet w starożytnych uroczystościach ku czci boga Dionizosa). Słowo „Carnevale” pojawiło się pierwszy raz w dokumencie Doży Wenecji Vitale Faliero, mówiącym o publicznej rozrywce. Od XIV wieku czas trwania karnawału wynosił 6 tygodni, a więc zaczynał się 26 grudnia i trwał aż do Środy Popielcowej.

Szczególnie istotna w karnawale tamtych czasów była anonimowość, a tym samym zatarcie wszelkich różnic dzielących poszczególne klasy społeczne, religijne, a nawet ukrycie płci, dlatego też noszono kostiumy i maski. Czas ten wyróżniał się dużą swobodą, zapominano o codziennych obowiązkach czy obyczajach. Jednym z najznaczniejszych karnawałów w historii jest karnawał wenecki, na który, w poszukiwaniu mocnych wrażeń, zjeżdżali się turyści z wielu krajów.

Karnawał na świecie i w Polsce

W końcu zabawy karnawałowe stały się celebrowane na całym świecie. Najpopularniejszym i największym jest oczywiście karnawał w Rio de Janeiro, przepełniony hucznymi paradami pełnymi tańców i kolorowych strojów. Inne znaczne karnawały odbywają się w Santa Cruz de Tenerife (drugi pod względem popularności na świecie), Niemczech i na Wyspach Kanaryjskich.

W Polsce również świętujemy karnawał, a szczególnie jego ostatni tydzień. Ostatki zaczynają się od tłustego czwartku i kończą się we wtorek przed Środą Popielcową.

maska karnawałowa

Tradycje związane z karnawałem

Tradycje karnawałowe wiążą się przede wszystkim z zabawą, tańcami i maskaradami. Każdy karnawał wyróżniają przede wszystkim kostiumy karnawałowe. To jedna z niewielu okazji w roku, by zapomnieć o codziennych obowiązkach, szalejąc w maskach i kolorowych strojach. To okres beztroskiej radości i zabawy, podczas którego można stać się na chwilę kim tylko się zechce. Stroje karnawałowe nie stanowią też większego problemu, ponieważ, nawet jeśli nie mamy pomysłu na kostium lub nie chcemy na niego dużo wydawać, zawsze możemy udać się do wypożyczalni strojów, gdzie jest wiele inspiracji w świetnej cenie.

poszukiwanie kostiumu

Daty rozpoczęcia i zakończenia karnawału 2021

A teraz najważniejsze, czyli kiedy wypada najbliższy karnawał. A więc karnawał w 2021 roku rozpoczyna się we wtorek 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli. Trwał będzie oczywiście do Środy Popielcowej, rozpoczynającej Wielki Post, która w 2021 roku wypada 17 lutego. Zatem ostatnim dniem karnawału będzie wtorek 16 lutego. Tłusty czwartek – początek ostatków – natomiast przypada na 11 lutego.

kostiumy karnawałowe, maski

Podsumowanie

Karnawał 2021 trwał będzie od 6 stycznia do 16 lutego. Zatem możecie już zacząć szykować maski i stroje, które będą wyróżniać się w tłumie i zapewnią niezapomniane wrażenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here