Zestawiając ze sobą elementy z różnych stylów architektonicznych, można stworzyć niepowtarzalną aranżację dopasowaną do życia i upodobań domowników. Najważniejsze zasady łączenia różnych stylów to umiar i ostrożność. W tego typu aranżacjach warto szukać cech wspólnych, np. takich samych materiałów lub kolorów.
Dwa style w jednej aranżacji
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skomponowanie ze sobą elementów pochodzących z dwóch różnych stylów architektonicznych. Informacji o tym, co wyróżnia poszczególne konwencje i jakie są ich dominujące motywy, może dostarczyć m.in. internetowy poradnik wnętrzarski. Wybór dwóch różnych stylów daje swobodę działania, a jednocześnie minimalizuje ryzyko przesytu i chaosu. Takie połączone dekoracje najlepiej sprawdzają się w dużych, przestronnych wnętrzach. Małe pomieszczenia finalnie mogą okazać się zbyt zagracone i niefunkcjonalne.
Spójna kolorystyka i materiały
We wnętrzach, w których przeplatają się elementy dwóch stylów, warto postawić na taką samą paletę barw. Przykładowo, jeżeli pomieszczenie będzie urządzone w stylu skandynawskim z detalami prowansalskimi, mogą w nim dominować jasne kolory – biele, beże lub naturalne odcienie drewna. Miłośnicy mocniejszych aranżacji i głębokich odcieni mogą np. połączyć styl pop art z minimalistycznym. Mimo że dekoracje, meble i wykończenie będą się różnić, łatwo będzie znaleźć w nich wspólny mianownik, chociażby w postaci takich samych materiałów i faktur. Ciekawym rozwiązaniem jest podkreślenie naturalnych i surowych akcentów w stylach toskańskim i chalet style lub nowoczesnych materiałów syntetycznych w nurcie modern i awangardowym. Jeżeli wnętrze ma być urządzone zgodnie z regułami efektywnego glamour, urozmaiceniem mogą stać się elementy czerpiące inspiracje ze stylu orientalnego, które także obfitują w lśniące materiały i eleganckie dodatki.
Sprawdzone duety, czyli jakie style do siebie pasują?
W praktyce najciekawsze połączenia tworzą ze sobą przede wszystkim style skandynawski i glamour, które wyróżnia oryginalność i ponadczasowość. Monochromatyczne białe lub szare wnętrza dopełnią lśniące, metaliczne tkaniny i ceramiczne naczynia. Dzięki temu pomieszczenia stają się bardziej przytulne, kunsztowne i eleganckie. Inny polecany duet to styl industrialny i vintage. Surowość przemysłowych industrialnych mebli i lamp w subtelny sposób przełamią klimatyczne dodatki retro. Całość stanie się bardziej wyrazista, autorska i klimatyczna. Ostatnia propozycja to bliskie sobie konwencje prowansalska i skandynawska. Obie wyróżnia lekkość i jasne barwy. Kompozycje stworzone z tych dwóch nurtów naturalnie się dopełniają i dążą do osiągnięcia jak największej funkcjonalności oraz przytulności, jednocześnie unikając przepychu. W takich wnętrzach łatwo odzyskać spokój.