Dywany to fantastyczne dekoracje, które w błyskawiczny sposób zmieniają wnętrza domów i mieszkań. Są stosunkowo niedrogie i można zawsze dopasować je do typu aranżacji. Jeżeli więc chcesz nadać swoim wnętrzom przytulności i domowego klimatu, a zarazem wzmocnić ich charakter, możesz po prostu umieścić w nich zróżnicowane dywany – wybór masz ogromny, dlatego do każdego pokoju bez problemu dopasujesz coś odpowiedniego.

Aby jednak taki dodatek zawsze dobrze się prezentował, musisz także o niego dbać. Nie rób tego wyłącznie przed świętami lub gdy nagle ci się o tym przypomni. Teraz dowiedz się, czym wyprać dywan, aby zajmować się nim regularnie. Systematyczność to klucz do utrzymania idealnego ładu i harmonii w domowych wnętrzach.

A bez wyrobienia w sobie nawyku regularnego czyszczenia dywanu nic nie zdołasz osiągnąć

Bez dwóch zdań nie jest to jakaś szczególnie przyjemna czy łatwa czynność, dlatego zazwyczaj wolisz ją pominąć i zbagatelizować. Nie ma co się dziwić. Dogłębne wyczyszczenie dywanu może trochę potrwać. To zadanie wymagające i czasochłonne, a przede wszystkim żmudne, o ile na powierzchni materiału nazbierało się już trochę brudu, kurzu lub większych zanieczyszczeń i plam. Szczególnie problematyczne bywają dywany zawierające dłuższe włosie. Brud osadza się między ich cienkimi włóknami, przez co bardzo ciężko usunąć go z pomocą płynów – nieraz trzeba to robić ręcznie. Wysiłek zawsze ci się jednak opłaci. Musisz się trochę napracować, aby twój dom lśnił i zachwycał czystością.

czym wyprać dywan

Zanim przejdziesz do dogłębnego czyszczenia powierzchni dywanów, skup się na tym, by zacząć regularnie je odkurzać. To podstawa. W ten sposób usuwasz większe zanieczyszczenia, które podczas mycia mogłyby zostać wtarte w powierzchnię materiału, co mogłoby doprowadzić do ich przenikania w głębsze warstwy włókien. Do tego dopuścić nie możesz. Pamiętaj więc, by systematycznie zajmować się odkurzaniem wszystkich dywanów – rób to wtedy, gdy akurat sprzątasz podłogi w pomieszczeniach. Jeżeli natomiast szczególnie nie przepadasz za tą czynnością, możesz zaopatrzyć się w wielofunkcyjny robot sprzątający. To taki typ odkurzacza automatycznego. Podczas gdy ty możesz odpoczywać, on wykonuje najcięższą pracę za ciebie. Sprytnie i wygodnie!

A czym wyprać dywan, by lśnił on czystością i znowu zaprezentował się jak wtedy, gdy wracałeś z nim prosto ze sklepu? Najlepiej sprawdzi się tutaj domowy płyn stworzone ze zwykłej wody i octu. Mieszanka tych dwóch składników fantastycznie radzi sobie nawet z trudnymi i starszymi zabrudzeniami. Zanim ją jednak nałożysz, najpierw odkurz dywan. Następnie nasącz mieszanką plamy występujące na materiale – możesz nanieść ją przy użyciu miękkiej gąbki i delikatnie wetrzeć w materiał. Plamy nie chcą schodzić? Spróbuj zatem zastosować roztwór z wody i sody oczyszczającej. Sporą ilość sody wymieszaj z niewielką porcją wody, aby stworzyły w miarę gęstą pastę. Nanoś ją na dywan gąbką i delikatnie pocieraj. Na sam koniec przetrzyj dywan miękką ściereczką i pozostaw go do wyschnięcia.

salon

Pamiętaj także, aby jak najszybciej reagować, gdy dywan ulegnie ponownemu zabrudzeniu. Pod żadnym pozorem nie wolno ci pozostawiać na jego powierzchni żadnych tłustych substancji, rozlanych napojów czy rozsypanych resztek pokarmu. Poinstruuj o tym także pozostałych domowników. Jeżeli komukolwiek zdarzy się zabrudzić dywan, plama powinna zostać od razu wyczyszczona. Nigdy z tym nie zwlekaj. Pozostawiając na dywanie wylane wino czy rozsypaną mąkę, sam dokładasz sobie roboty, bo takie substancje w przeciągu zaledwie kilkunastu minut są w stanie przeniknąć w głębszą strukturę włókien. Później bardzo trudno będzie ci je wyczyścić. Od razu więc zareaguj, ściągnij nadmiar płynu ręcznikiem papierowym, odkurz dywan i wymyj go wodą z sodą lub octem.

W sklepach dostaniesz również specjalistyczne szampony przeznaczone do czyszczenia dywanów. Nakładasz je na materiał gąbką, pozostawiasz na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, a następnie dokładnie odkurzasz. Dywan wygląda wtedy jak nowy i przepięknie pachnie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here