Endokrynolog to specjalista zajmujący się funkcjonowaniem układu hormonalnego. Zajmuje się leczeniem i diagnozą gruczołów, które wchodzą w jego skład, takimi jak tarczyca, trzustka, jądra, jajniki, nadnercza, przysadka mózgowa oraz przytarczyce. Jakie są najczęściej występujące choroby leczone przez endokrynologa?

Choroby tarczycy – diagnostyka i objawy

Choroby tarczycy to jedne z najczęstszych przyczyn konsultacji z endokrynologiem. Skutki ich zaburzeń mają wpływ na cały organizm i potrafią znacząco pogorszyć jakość życia. Tarczyca to niewielki gruczoł znajdujący się z przodu szyi, pod krtanią. Skąd możemy wiedzieć, że dzieje się z nim coś złego? Bardzo często chora tarczyca nie daje objawów przez wiele lat, niekiedy jednak chorzy odczuwają trudności w połykaniu, duszności lub ucisk. Może występować u nich wiele objawów, które na pierwszy rzut oka nie są powiązane z funkcją tarczycy, na przykład bezsenność, spadek lub wzrost wagi, nasilone pocenie się, biegunki lub zaparcia, kołatanie serca czy też przesuszanie się skóry. Aby jednak przekonać się, czy nasza tarczyca funkcjonuje prawidłowo, niezbędne jest wykonanie badań diagnostycznych. Przede wszystkim należy oznaczać we krwi poziom hormonów wytwarzanych przez tarczycę i przysadkę mózgu, czyli TSH, FT3 oraz FT4. Tarczycę można też zbadać, wykonując USG, które ujawnia, czy na gruczole pojawiły się jakieś guzki lub w jakim stanie znajduje się cała jej tkanka. Niekiedy wykonuje się też biopsję aspiracyjną, której celem jest pobranie fragmentu chorej tkanki do badania histologicznego.

Najczęściej występujące choroby tarczycy

Do najczęściej występujących chorób tarczycy można zaliczyć jej niedoczynność, nadczynność, chorobę Hashimoto oraz Gravesa-Basedowa. W pierwszym przypadku tarczyca produkuje niedostateczną ilość hormonów. Niedoczynność może być pierwotna i wtórna. Nierzadko rozwija się powoli bez wyraźnych powodów. Niemal 90% przypadków niedoczynności tarczycy w naszym kraju spowodowane jest przez Hashimoto, czyli autoimmunologiczną chorobę, w tracie której organizm atakuje własną tkankę. Jej objawem najczęściej jest nadmierna senność, zmęczenie oraz przybieranie na wadze.

Inną powszechną w naszym kraju chorobą tarczycy jest jej nadczynność. To stan, w którym gruczoł produkuje zbyt dużą ilość hormonów tarczycy, co daje charakterystyczne objawy takie jak nadmierne pobudzenie, drżenie rąk lub przyśpieszona akcja serca. Przyczyną nadczynności tarczycy może być choroba Gravesa-Basedowa, która pojawia się na tle autoimmunologicznym.

Jak widać, endokrynologia Warszawa to bardzo istotna gałąź nauk medycznych. W obszarze tej specjalizacji znajduje się leczenie wielu schorzeń o różnorodnym podłożu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here