Każdego dnia wiele par słyszy diagnozę niepłodności. Odpowiedzialność za ten stan może być zarówno po stronie kobiety, jak też mężczyzny. Na pewno ważne jest wzajemne wsparcie i pomoc.

Utrata dziecka nienarodzonego

Jeszcze niedawno temat poronienia był w społeczeństwie tematem tabu. Obawiano się rozmów o utracie dziecka. Niektórzy bagatelizowali stan psychiczny kobiety po poronieniu. Często można było spotkać się z pocieszeniem kobiety, że przecież jeszcze kiedyś urodzi zdrowe dziecko, że ma już w domu jedno dziecko albo dwójkę, więc utrata kolejnego nie powinna być tak bolesna.

Dopiero niedawno kobiety otrzymały prawo do godnego pochówku dziecka, które zmarło przed narodzinami. Dzisiaj nie ma już problemu, aby urządzić taki pogrzeb. Sama procedura jest nieco skomplikowana, ale na szczęście można liczyć na pomoc rozmaitych fundacji, można skonsultować się na infolinii. Dzięki temu kobieta wie, czego może wymagać w tym zakresie od szpitala.

Co dalej po poronieniu?

Kobieta po poronieniu musi skupić się na tym, aby stan jej zdrowia został określony jako dobry. Jeżeli poronienie było wywoływane w szpitalu, zapewne lekarze zadbają o to, aby wypuścić kobietę do domu w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Przyjdzie czas na badania po poronieniu. Nie zawsze są one zlecane już po pierwszej utracie dziecka, ale niektórzy ginekolodzy na prywatnych wizytach twierdzą, że nie ma na co czekać. Szczególnie jeżeli kobieta jest starsza, nie można tracić ani jednego miesiąca.

Badania po poronieniach z reguły wykonuje się prywatnie, a nie w ramach NFZ. Oferta NFZ jest daj ograniczona, a przecież trzeba kompleksowo sprawdzić jak funkcjonuje organizm kobiety na przykład jeśli chodzi o hormony. Dzisiaj wiele kobiet ma nieregularne miesiączki, pomiędzy miesiączkami występują krwawienia o nieokreślonym charakterze. To wszystko trzeba zbadać.

Motywacja do rodzicielstwa

Badania po poronieniach mogą obejmować zwykłe badanie krwi, ale także na przykład USG dopochwowe, a nawet udrożnienie jajowodów. U mężczyzn konsultacje lekarskie zazwyczaj kończą się na rekomendacji zdrowego stylu życia, a kobiety muszą wykonać serię bolesnych badań i zabiegów.

Statystycznie motywacja kobiety do tego, aby zostać matką, jest większa od motywacji mężczyzny do tego, aby zostać ojcem. Jest to z pewnością spowodowane biologią, mówi się też, że u kobiet tyka zegar biologiczny, a mężczyźni nie odczuwają takiej presji. Badania po poronieniu mogą przynieść dobre lub złe rezultaty, ale na pewno przybliżą do diagnozy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here