W końcówce lat dziewięćdziesiątych, kiedy okna plastikowe z dużą nieśmiałością zdobywały polski rynek, białe framugi były oznaką luksusu i powodem do zazdrosnych sąsiedzkich westchnień. Dziś natomiast odchodzimy od jednolitości kolorystycznej, szukając oryginalności i elementów wyróżniających. Czy można odmienić okna plastikowe poprzez ich pomalowanie? Jeśli szukacie sposobu na lifting budynku, a nie chcecie zrujnować domowego budżetu, sprawdźcie, jakie rozwiązania zastosować, aby oknom szybko i tanio przywrócić dawny blask.

Malowanie okien plastikowych

Na początku należy rozwiać wszelkie wątpliwości związane z malowaniem okien plastikowych. Tak, jest to możliwe, pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednią farbę, która nie tylko zagwarantuje oczekiwany efekt estetyczny, ale przede wszystkim stworzy trwałą powłokę. Dziś na rynku nietrudno jest spotkać produkty przeznaczone do malowania okien plastikowych. Wystarczy wizyta w jednym z marketów budowlanych, aby kupić niezbędne akcesoria do odnowienia okien.

Pamiętajcie jedynie, że czynienie pozornych oszczędności na materiałach do malowania nie jest dobrym rozwiązaniem. Celowo użyliśmy słowa „pozornych”, gdyż pieniądze w waszym portfelu pozostaną na krótko. Wybierając niskiej jakości materiały, możecie spodziewać się ich większego zużycia, aby dokładnie pokryć powierzchnię okien, czy też odpryskiwania i pękania po niedługim czasie, co będzie determinować konieczność wykonania kolejnego remontu. Jeśli wasz budżet nie przewiduje inwestycji w nowoczesne farby, skorzystajcie z możliwości, jakie daje pożyczka pozabankowa.

O czym pamiętać?

Niezależnie jakimi metodami będziecie odnawiać okna, pamiętajcie o właściwym przygotowaniu się do tego zabiegu. Wszystkie elementy przeznaczone do malowania muszą być oczyszczone i odtłuszczone. Najlepiej sprawdzi się roztwór alkoholowy, który doskonale poradzi sobie z każdym rodzajem zabrudzeń. Należy także zadbać o dokładne wysuszenie powierzchni oraz o zabezpieczenie szyb. Gdy o tym zapomnicie, będziecie musieli poświęcić co najmniej kilka godzin, aby przywrócić przejrzystość i dawny wygląd szybom. Jak je ochronić?

Idealnym rozwiązaniem jest specjalna taśma malarska montowana na szybie, w miejscach łączenia się z framugą. Dodatkowo można zastosować fragmenty grubej folii, którą z pomocą tradycyjnej taśmy klejącej przykleicie do niemalowanych elementów okna. Dobrze byłoby zdjąć okna i dopiero przystępować do ich malowania. To gwarancja najwyższej trwałości powłoki oraz odpowiedniego krycia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here