Masz dosyć płacenia wysokich rachunków za prąd? Męczą Cię ciągłe dopłaty i podwyższenie kosztów energii? Spróbuj uniezależnić się od lokalnego dostawcy prądu i zainwestuj w fotowoltaikę!

Systemy fotowoltaiczne, znane również jako kolektory słoneczne, są wykonane z półprzewodnikowego krzemu i przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Ogniwa słoneczne generują prąd stały ze światła słonecznego, który można wykorzystać do zasilania urządzeń i ładowania akumulatorów. Proces przekształcania fotonów światła pod napięciem w energię elektryczną jest znany jako efekt fotowoltaiczny i został po raz pierwszy zastosowany w 1954 roku, kiedy naukowcy z Bell Laboratories stworzyli działające krzemowe ogniwo słoneczne, które wytwarzało energię elektryczną pod wpływem promieniowania słonecznego.

Fotowoltaika świętokrzyskie to skomplikowany proces, który może znacznie odciążyć Twój portfel i przynieść ogromne zyski.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji zależy od kilku czynników. Na cenę składają materiały oraz sama instalacja paneli. Oprócz tego koszty zależą od firmy, która wykonuje instalację – im lepsze firma tym większe koszty. Cena paneli zależna jest od tego z jakich ogniw są zbudowane – najdroższe ogniwa to monokrystaliczne, nieco tańsze ale i mniej wydajne są ogniwa polikrystaliczne. Najtańszą opcją są ogniwa cienkowarstwowe, które są mało wydajne, najczęściej wykorzystywane w farmach PV gdzie ilość zastępuje jakość. Przykładowy koszt całej instalacji to 80 tysięcy złotych. Dużo prawda? Oczywiście, że tak, ale nie przejmuj się! Istnieje mnóstwo opcji dofinansowania w tym dotacji oraz bezzwrotnych pożyczek, które pochodzą od rządu. Programy takie jak “Mój Prąd 3.0” są świetnym rozwiązaniem dla przeciętnego gospodarstwa chcącego zainwestować w fotowoltaikę. Dofinansowanie pokrywa aż 85% kosztów całej instalacji.

Nie zastanawiaj się zbyt długo i zainwestuj w fotowoltaikę! Dzięki temu staniesz się ekologicznym użytkownikiem OZE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here