Rodzice maluszków dobrze wiedzą, że przewijanie niemowlaka to czynność, którą trzeba wykonywać kilka a nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, ale też w nocy. Dlatego warto już w pierwszych dniach życia dziecka wypracować sobie nawyki, które ułatwią i znacznie przyspieszą zmianę pieluszki w każdych warunkach.
Przewijanie niemowlaka – gdzie najlepiej to zrobić?
Podstawową kwestią, o którą możesz zatroszczyć się jeszcze przed narodzinami dziecka, jest przygotowanie wygodnego stanowiska do przewijania. Dobrym wyborem będzie usztywniany przewijak nakładany na łóżeczko lub oddzielny mebel: komoda z funkcją przewijaka bądź klasyczny przewijak. Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, zaopatrz się dodatkowo w miękką podkładkę, na której będziesz układać swojego maluszka.
Zdecydowanie odradzamy przewijanie niemowlaka na łóżku czy na kanapie – można zrobić to od czasu do czasu, lecz codzienne zmiany pieluszki w niewygodnej, pochylonej pozycji szybko skończą się bólem pleców. Dodatkowo istnieje spore ryzyko zabrudzenia tapicerki i pościeli, co przysporzy Ci tylko dodatkowej pracy.
Przewijanie niemowlaka – niezbędne akcesoria pod ręką
Skoro masz już swoje stanowisko, to nadszedł moment na przygotowanie wszystkich rzeczy niezbędnych przy przewijaniu niemowlaka. Umieść je w bezpośrednim sąsiedztwie przewijaka, by w każdej chwili mieć je w zasięgu ręki.
Do przewijania niemowlaka przydadzą Ci się:
- ubranka na zmianę,
- zapas pieluszek jedno- lub wielorazowych,
- zabawka, która zajmie dziecko na czas zmiany pieluchy,
- krem lub maść do pielęgnacji pupy,
- awaryjnie: krem z tlenkiem cynku na odparzenia,
- woreczki lub pojemnik na zużyte pieluszki,
- nawilżane chusteczki dla niemowląt.
Zapas czystych ubranek warto przechowywać w szufladzie pod przewijakiem albo obok niego – będziesz ich często potrzebować. Aby ułatwić sobie zadanie, wcześniej rozepnij w nich wszystkie napy, guziczki i suwaki – oszczędzisz sporo czasu i stresu. W pierwszych tygodniach, kiedy maluszek wymaga częstego przebierania, stawiaj na ubranka, które można szybko zdjąć i założyć, np. pajace i body na zatrzaski i półśpiochy. Zrezygnuj za to z ciuszków na guziczki i troczki – zapinanie i wiązanie ich kilkanaście razy dziennie pochłonie zdecydowanie zbyt dużo Twojego czasu.
Chusteczki nawilżane dla dzieci – szybki sposób na odświeżenie
Chusteczki nawilżane dla dzieci to spore ułatwienie w trakcie przewijania maluszka – są stale gotowe do użycia i odpowiednio wilgotne. Zawierają też dodatkowe substancje, które pielęgnują delikatną skórę w okolicy pieluszkowej. Ich powierzchnia jest gładka, miękka i nie powoduje podrażnień. Przede wszystkim jednak są łatwo dostępne – wystarczy wyjąć gotową chusteczkę z poręcznego opakowania, przetrzeć nią pupę maluszka, a następnie wyrzucić razem ze zużytą pieluchą.
Wilgotna chusteczka przyda się też do wytarcia Twoich palców z resztek kremu do pupy i szybkiego odświeżenia dłoni tuż po przewijaniu, zanim jeszcze zdążysz umyć je pod kranem.
>> Poznaj inne zalety chusteczek nawilżanych dla dzieci i sprawdź, jak uniknąć odparzenia pupy maluszka.
Przewijanie niemowlaka poza domem – o czym pamiętać?
Wychodząc z dzieckiem na spacer, do lekarza lub na zakupy warto mieć przy sobie:
- cienką, miękką matę do przewijania (niekiedy są dołączone do toreb niemowlęcych),
- tkaninową pieluszkę do położenia na przewijaku,
- woreczek na zużytą pieluszkę,
- zapasowy komplet ubranek,
- duży, jednorazowy podkład ochronny na wypadek konieczności przebrania dziecka w wózku,
- chusteczki dla niemowląt.
O ile można sobie wyobrazić przewijanie niemowlaka w domowych warunkach bez użycia chusteczek nawilżanych, to w trakcie zmiany pieluchy poza domem jest to raczej niemożliwe. W końcu nie zawsze będziemy mieć dostęp do bieżącej wody w miejscu, w którym zajdzie konieczność przewinięcia dziecka. Dodatkowo, przydadzą się one do wytarcia ubrudzonej buzi, rączek czy upuszczonej na chodnik zabawki.
Jak wybrać dobre chusteczki nawilżane dla dzieci?
Wybierając chusteczki nawilżane dla niemowląt sprawdź uważnie ich skład – nie powinny zawierać parafiny, olejków eterycznych, alergizujących substancji zapachowych, alkoholu i mydła. To istotne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo maluszka, ale i Twoje – w końcu Twoje dłonie również będą mieć kontakt ze wszystkimi substancjami zawartymi w chusteczkach.
Mile widziane są za to różne składniki pielęgnujące, np. wyciąg z ekologicznych migdałów lub panthenol. Jeśli zależy Ci na maksymalnie prostym i naturalnym składzie, wybierz chusteczki nasączane w 99% wodą, które nadają się nawet dla skóry ze skłonnością do atopii.
Oba rodzaje pielęgnacyjnych chusteczek dla niemowląt znajdziesz w ofercie HiPP. Wszystkie z nich nadają się do stosowania już od 1. dnia życia i są wyjątkowo przyjazne dla skóry.
Istotną zaletą chusteczek nawilżanych dla dzieci HiPP jest bardzo delikatna kompozycja zapachowa, a w przypadku chusteczek nasączanych wodą – brak zapachu. Ciekawym i bardzo ekonomicznym rozwiązaniem jest możliwość podzielenia chusteczki na pół dzięki specjalnej perforacji. W ten sposób z jednej chusteczki zrobisz 2, a uzyskana połówka w zupełności wystarczy do otarcia buzi lub lekko zabrudzonego ubranka.
>> Sprawdź ofertę chusteczek nawilżanych dla dzieci HiPP Babysanft.