Trądzik to poważny defekt estetyczny dotykający wielu osób – nie tylko w wieku nastoletnim. Czy można wyleczyć go z wykorzystaniem ziół czystka?

Nadmierne przetłuszczanie się skóry, pryszcze, wągry – to główne objawy trądziku. Najczęściej po raz pierwszy pojawia się on u nastolatków, ale często dotyka też osób dorosłych. Trądzik może posiadać przy tym różne przyczyny – od zaburzeń hormonalnych, przez zakażenia bakteryjne, a skończywszy na niewłaściwej pielęgnacji skóry.

Do leczenia trądziku stosuje się obecnie różnego rodzaju specyfiki. Są to rozmaite kosmetyki przeznaczone do oczyszczania i pielęgnacji skóry, a także leki dostępne na receptę przepisywane przez dermatologa. Warto jednak wskazać, że bardzo dobre efekty przynieść mogą także określone zioła, które ze względu na naturalną zawartość składników aktywnych zmniejszają trądzik. Jednym z najpopularniejszych ziół tego typu jest czystek.

Czym jest czystek?

Czystek (Cistus L.) to rodzaj krzewu, który liczy sobie kilkadziesiąt różnych gatunków. Występuje on naturalnie w regionach przy basenie Morza Śródziemnego, a także na terenach Azji Zachodniej. Uprawiany jest w wielu krajach, w tym także w Polsce.

Roślina ta znana była już w czasach starożytnych. Wybrane gatunki czystka posiadają dobroczynne właściwości lecznicze. Znalazły one zastosowanie w naturalnym ziołolecznictwie, a także w kosmetologii. Czystek rekomendowany jest także na problemy trądzikowe. Czy rzeczywiście czystek na trądzik to skuteczny wybór?

Działanie lecznicze czystka na trądzik potwierdzone
Czystek był wielokrotnie przedmiotem licznych badań. Dotyczyły one również stosowania go jako lek na trądzik. Jedne z badań udowodniły, że czystek rzeczywiście potrafi zmniejszyć objawy trądziku, ponieważ posiada on działanie antybakteryjne dla bakterii Propionibacterium acnes.

trądzik

Bakterie Propionibacterium acnes odpowiedzialne są za około 80 proc. przypadków trądziku młodzieńczego. Bakteria ta może być leczona z wykorzystaniem antybiotyków, ale także można walczyć z nią całkowicie naturalnie – z wykorzystaniem czystka.

Dodatkowo, czystek posiada właściwości łagodzące, wspiera szybsze gojenie się skóry, zmniejsza ryzyko pojawienia się blizn, dlatego też sprzyja jeszcze szybszemu zanikowi zmian trądzikowych.

Czystek na trądzik – jak go stosować?

Czystek w leczeniu trądziku może być stosowany na dwa sposoby, a mianowicie zewnętrznie albo wewnętrznie. Można także łączyć te dwie metody ze sobą dla uzyskania jeszcze lepszych rezultatów.

Stosowanie czystka z zewnątrz może opierać się na przygotowaniu naparu z zioła tego rodzaju, a następnie na przemywaniu nim skóry. Taki napar można stosować jako tonik do skóry twarzy lub też na jego bazie można przygotowywać maseczki, na przykład z glinkami.

W sprzedaży można znaleźć także gotowe kosmetyki przeznaczone do leczenia trądziku zawierające ekstrakty z czystka. Są to różnego rodzaju żele do mycia twarzy, toniki oraz kremy. Dzięki dodatkowi czystka skutecznie wspierają one pielęgnację cery trądzikowej, prowadząc do zmniejszenia widocznych zmian.

zioła

Dodatkowym wsparciem może być picie herbaty z czystka. Napar tego typu przygotowuje się tak samo, jak na potrzeby pielęgnacji skóry. Należy wsypać do zaparzacza łyżeczkę suszonych ziół czystka, a potem zalać gorącą wodą. Kubek warto przykryć na czas parzenia. W sprzedaży można znaleźć także wygodne herbatki w postaci saszetek do zaparzania. Przygotowany napar należy pić 2-3 razy na dzień.

Czystek w leczeniu trądziku – ważna systematyczność
Warto pamiętać o tym, że w celu uzyskania jak najlepszych efektów leczenia trądziku z użyciem czystka, należy stosować to zioło systematycznie. Efekty nie są widoczne od razu – na pierwsze zmiany trzeba najczęściej zaczekać kilka tygodni.

Podsumowując, czystek może stanowić bardzo skuteczne wsparcie w walce z trądzikiem młodzieńczym. Zawarte w tej roślinie substancje aktywne pozwalają na skuteczne zmniejszenie ilości zmian trądzikowych oraz wspomagają ich gojenie. Systematyczne stosowanie czystka na trądzik może dać doskonałe wyniki!

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/kawkazabawka.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here