Meble wykonane z drewna są fantastycznym wyborem dla każdego. Latami potrafią prezentować się niesamowicie, ale jednak ich żywotność w dużej mierze zależy od tego, jak będzie je użytkować i jak będziesz o nie dbać. Nawet meble wykonane z najlepszego gatunku drewna na świecie potrafią ulec błyskawicznie uszkodzeniu lub zniszczeniu, jeżeli człowiek nieodpowiednio się z nimi obchodzi. Już za moment uzyskasz jednak szczegółowe informacje dotyczące tego, czym zabezpieczyć drewno oraz jak je użytkować na co dzień, by jego trwałość zaskoczyła wszystkich.

Sposób użytkowania jest najważniejszy

Jeżeli nie będziesz właściwie traktować swoich drewnianych mebli na co dzień, nie masz co liczyć na to, że comiesięczna impregnacja powierzchni przyniesie jakiekolwiek rezultaty. Uważaj w szczególności na to, co stawiasz na stołach bądź krzesłach. Stół nie powinien być obciążany przedmiotami o zbyt dużej wadze, a jeżeli masz zamiar położyć na nich ciepły kubek lub miskę z gorącą zupą, wcześniej zabezpiecz wybrane miejsce specjalną podkładką.

Musisz także chronić meble przed skrajnymi czynnikami atmosferycznymi. Najczęściej to właśnie one doprowadzają do przedwczesnego niszczenia się materiału. Mocne słońce, wysokie temperatury powietrza, a także wiatr i mróz mogą uszkodzić drewno tak mocno, że nie będzie się go już dało odratować. Jeżeli więc zamierzasz wykorzystać drewniany komplet na tarasie, balkonie lub w ogrodzie, koniecznie pamiętaj o tym, aby przed nadejściem zimy właściwie go zabezpieczyć i przechować w zamkniętym pomieszczeniu.

Na powierzchni mebli, z których korzystasz na co dzień, bardzo szybko zacznie pojawiać się kurz, pył i inne zanieczyszczenia. Musisz więc regularnie się ich pozbywać i to nie tylko ze względów estetycznych. Cząsteczki kurzu mogą bowiem stworzyć na drewnie solidną powłokę, która stopniowo zacznie rysować materiał. Staraj się zatem oczyszczać meble przynajmniej dwa razy w tygodniu. Nie musisz jakoś specjalnie ich szorować czy myć – wystarczy, że przetrzesz ich powierzchnię ściereczką z mikrofibry.

drewniane meble

Od czasu do czasu meblom przyda się jednak bardziej gruntowne czyszczenie

Odkurzanie to jedno, a mycie drugie – zajmij się zatem tą czynnością przynajmniej raz w tygodniu. Pod żadnym pozorem nie wykorzystuj jednak do tego celu najzwyklejszych płynów uniwersalnych do mycia. Zaopatrz się w specjalistyczne środki przeznaczone do czyszczenia drewna. Nanieś ich niewielką ilość na nasączoną wodą ściereczkę, a następnie przetrzyj nią wszystkie meble. Pamiętaj też, by koniecznie je uszyć. Wilgoć może doprowadzić do puchnięcia drewna.

A czym zabezpieczyć drewno?

Jeżeli chcesz, by jeszcze dłużej prezentowało się ono idealnie, powinieneś pomyśleć także o jego impregnacji. Konserwacją zajmij się dwa razy w roku. Zakup specjalne preparaty impregnujące i przeczytaj dołączoną do nich instrukcję obsługi. Uważaj jednak na to, by nie użyć zbyt dużej ilości produktu. Nawet niewielka ilość specjalistycznego preparatu do konserwacji stworzy na powierzchni mebli tłusty film, który zabezpieczy ją przed ewentualnymi uszkodzeniami.

pianino

Możesz także uzyskać znacznie lepszy wygląd mebli, jeżeli nadasz im przepięknego połysku. Z czasem drewno traci niestety swój pierwotny blask. Staje się wysuszone i matowe, przez co przestaje prezentować się atrakcyjnie. Jeżeli dojdzie już do takiego momentu, nie bój się skorzystać z olejów do drewna. Zabieg olejowania fantastycznie wpłynie zarówno na wygląd, jak i ogólną jakość mebli. Sprawi, że zaprezentują się one znacznie lepiej niż wcześniej, a przy okazji staną się bardziej wytrzymałe.

Można powiedzieć, że o drewnie wiesz już dosłownie wszystko. Właśnie dowiedziałeś się, jak je pielęgnować i użytkować na co dzień, by zawsze zachwycać się jego idealnym stanem i perfekcyjnym wyglądem. Jeżeli jednak któryś z wyżej wymienionych sposobów nie do końca przypadł ci do gustu, zawsze możesz raz jeszcze przeszukać Internet i wynaleźć zupełnie inne metody na to, czym zabezpieczyć drewno. Sprawdź po prostu, jaka technika najlepiej zadziała na twój zestaw mebli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here