Królik miniaturka to dość popularne zwierzątko domowe, które łatwo przyzwyczaja się do obecności człowieka. Króliki w domowych warunkach mogą dożyć nawet 10 lat, a długość ich ciała to około 35-40 centymetrów. Waga dorosłych osobników waha się między 800 a 1200 gramów. Króliki to idealne zwierzęta dla osób, które wracają późno z pracy. Wystarczy, że będziemy mieć dwa osobniki tej samej płci, a na pewno nie odczują naszej nieobecności. Są to zwierzęta stadne dlatego lepiej jest trzymać minimum 2 króliki razem. Często decydujemy się kupić królika naszemu dziecku. Jednak w tym przypadku musimy pilnować, czy zwierze ma zapewnione odpowiednie warunki.

Wybór odpowiedniej klatki jest bardzo ważny

Minimum dla jednego królika to lokum o wymiarze 100 na 50 centymetrów. Jednak są to zwierzęta stadne, zatem powinny być dwa osobniki. W tym wypadku minimum to 120 na 50 centymetrów. Możemy także kupić klatkę piętrową, która zaspokoi potrzebę ruchu. W internecie możemy dostać klatki piętrowe, lub klasyczne o długości nawet 160 centymetrów. Taka wielkość zapewnia optymalne warunki dla dwóch królików. Ceny klatek zaczynają się od około 150 złotych. Te piętrowe, drewniane mogą kosztować około 300-600 złotych w zależności od modelu. Możemy także zbudować klatkę samodzielnie z drewna, bądź kupić wybieg dla królików, który ustawimy w pokoju. Będzie on służył jako klatka. Musimy dać królikom przynajmniej 2 godziny dziennie na wybieganie się po domu.

Do klatki musimy kupić wyposażenie. Po pierwsze paśnik. Siano to podstawa diety każdego gryzonia, w tym królika. Jednak nie możemy po prostu postawić siana na spodzie klatki, ponieważ zwierze może je osikać a później zjeść. Takie siano może spowodować wiele problemów z układem trawiennym. W sklepach mamy do wyboru paśniki klasyczne, jak i te w kształcie kuli. Dodatkowo możemy kupić drewniane korytka na siano. Nie ma znaczenia jaki paśnik wybierzemy, ale ważne jest to, żeby jakiś był w klatce. Następną rzeczą są miski na pokarm.

mały królik

Mogą być dwie, jedna na zioła i karmę, a druga na świeże warzywa. Wodę możemy podawać w misce lub specjalnym poidełku. To pierwsze rozwiązanie jest bardziej higieniczne, ponieważ miskę jest łatwiej wyczyścić. Kolejną rzeczą, która przyda się w utrzymaniu czystości w klatce jest kuweta. Wystarczy, że wypełnimy ją żwirkiem a króliki powinny same załatwiać się w tamtym miejscu. Na początku nauki czystości możemy wkładać do kuwety kupki, które są poza nią. Dzięki temu króliki szybciej nauczą się, że tam jest miejsce do załatwiania się. Do czyszczenia kuwety przyda się łopatka, taka jak dla kota, którą usuniemy żwirek, po czym dokładnie wymyjemy kuwetę,

Czym karmić króliki?

Podstawą diety królika jest siano. Powinno ono być stale dostępne w paśniku. Zwierzęta te mają słabą perystaltykę jelit, a siano pomaga przesuwać treść pokarmową. Powinniśmy mieć kilka rodzajów siana, które będziemy podawać królikowi naprzemiennie. Miękkie, zielone sianko zasmakuje wszystkim gryzoniom, a z kolei twarde i grube sianko lepiej pomoże w ścieraniu zębów. Jako urozmaicenie możemy kupić także siano granulowane, jednak jako podstawę warto wybrać to w naturalnej postaci.

Zaraz po sianie przychodzi kolej na zioła. Najlepiej kupić gotową mieszankę ziół do codziennego stosowania. Duża paczka kosztuje około 30-35 złotych i spokojnie starczy na miesiąc dla dwóch królików. Do tego musimy dokupić gałązki drzew i korzenie roślin do ścierania ząbków. Królikom zęby rosną przez całe życie, więc musimy stale zapewnić im możliwość ścierania ich.

królik

Po ziołach jest miejsce na karmę. Jest to tylko uzupełnienie diety. Jedno opakowanie karmy, około 1 kilogram, dla dwóch królików powinno starczyć na miesiąc. Granulat jest ważny dla małych królików, gdyż dostarczy im odpowiednich składników do wzrostu. Później możemy dodawać kilka granulek karmy do ziół, jako dodatek. Wybierając karmę zwróćmy uwagę na skład. Nie powinny się tam znaleźć żadne zboża, które dla królików są tuczące. Jest to bardzo ważne, ponieważ zwierze z nadwaga będzie krócej żyło.

Ostatnią rzeczą w diecie królika są świeże warzywa i owoce. Możemy zacząć je podawać w 3-4 miesiącu życia w niewielkich ilościach, powoli zwiększając ich ilość. Warto sprawdzić w internecie listę produktów, które mogą jeść króliki. Owoce możemy podawać raz lub dwa w tygodniu w małych ilościach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here