Jedno z najmłodszych miejsc na wakacje – Czarnogóra przyciąga miłośników odpoczynku z dala od mainstreamowych miejsc. Suwerenne od 2006 roku państwo przyciąga swoją naturą, niezapomnianymi widokami i niskimi cenami. Jest też nam kulturowo bliska, ponieważ tak jak u nas liczy się rodzina, dziedzictwo narodowe i gościnność wobec obcych.

Geograficznie doskonała

Choć Czarnogóra wyróżnia się niewielką powierzchnią i liczbą ludności wzbudza zachwyt u wielu turystów. Wszystko to za sprawą bogactwa natury.

Znajdziesz tutaj największy kanion Europy rozciągający się nad rzeką Tara. Bogactwo roślinności i wszechobecna zieleń pomoże Ci się zrelaksować, a jeżeli zapragniesz mocniejszych przeżyć możesz skorzystać ze spływu po wzburzonych wodach wspomnianej rzeki. Pośród śródziemnomorskiej flory możesz znaleźć namiastki państw północy w postaci fiordów. Nie brakuje też wielu szczytów górskich oraz zachwycających plaż rozciągających się przy wybrzeżu. Najpopularniejszą, a zarazem najdłuższą, z nich jest 13-kilometrowa Velika Plaža.
W Czarnogórze nie brakuje także parków narodowych, do których należy Biogradska Gora, Durmitor, Jezioro Szkoderskie i Lovćen.

Co kraj, to zabytki

Czarnogóra to nie tylko górzyste tereny, mnóstwo zieleni, widoki zapadające w pamięć, to także rejon średniowiecznych zabytków. Spośród wszystkich należy wyróżnić gorice, czyli 50 wysp, na których zachowały się kilkusetletnie ruiny twierdz i klasztorów. Na liście miejsc wartych odwiedzenia jest Kotor. Miasteczko w pełni oddaje klimat bałkanów: wąskie uliczki przy których widnieją liczne zabytkowe cerkwie i kościoły. Z kolei poszukiwacze średniowiecznych budowli koniecznie powinni zwiedzić miasteczko Stary Bar. Na aktywnych turystów czeka jeszcze pionowa skała Monastyr Ostrog, wysepka Sveti Stefan oraz Cetinje, czyli dawna stolica Czarnogóry.

Kuchnia ma klimat

Poza niezwykłymi widokami, atrakcjami turystycznymi i ciekawymi ludźmi nie sposób nie wspomnieć o intensywnej w aromaty kuchni bałkańskiej. Wyróżniająca się dużą ilością mięsa, zwłaszcza baraniny, serów i suszonej szynki, zapewnia syte posiłki dla aktywnych turystów. Należy wspomnieć też o deserach z dużą ilością bakalii oraz lokalnym specjale jakim jest rakija.

Idealna pogoda na urlop

Zastanawiasz się czy sezon wakacyjny to idealny wybór na podróż do Czarnogóry? Miłośnicy upałów będą z pewnością zachwyceni! Jednak wszystkim tym, dla których wysoka temperatura daje się we znaki polecamy miesiące wiosenne maj-czerwiec lub wrzesień. Wówczas zarówno temperatura powietrza, jak i wody, pozwolą na swobodny wypoczynek.

Do tańca i… rozmowy!

Niezwykle nam bliska uprzejmość i gościnność jest zauważalna już od wjazdu na teren Czarnogóry. Po pierwsze, znikają bariery językowe, gdyż mieszkańcy tego rejonu płynnie mówią w kilku językach obcych, w tym często po polsku! Po drugie, uwielbiają tańce, wino i śpiew czyli miłośnicy polskiego biesiadowania będą usatysfakcjonowani. Jeżeli więc spotkasz w Czarnogórze szeroko otwarte drzwi – bez wahania przekrocz próg, ponieważ towarzyscy mieszkańcy w ten sposób witają gości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here