Elektronika jest obecna w życiu codziennym każdego z nas, na każdym kroku. Sprzęty AGD codziennego użytku, radia, laptopy czy tez komputery zbudowane są z elementów elektronicznych i wzbogacane komponentami.

Elementy elektroniczne podstawowe

Każdy układ elektroniczny zbudowany jest z szeregów elementów elektronicznych. Wśród nich wyróżnić można trzy najważniejsze. Są to rezystory, czyli oporniki, kondensatory, induktory inaczej cewki, a także wszelkie źródła napięć i prądu.

Podział elementów elektronicznych

Elementy te można podzielić na pasywne czyli bierne i czynne, czyli aktywne.

Do elementów biernych zalicza się rezystory, kondensatory, cewki czy też transformatory. Wszystkie te urządzenia charakteryzuje to, że jedynie pobierają energię. W niektórych przypadkach, jak np. rezystory zamienia się ona na ciepło. Kondensatory magazynują energię w polu elektrycznym, a cewki magazynują ją w polu magnetycznym.Elementy aktywne to pozostałe elementy elektroniczne. Przykładem ich mogą być źródła i półprzewodniki, takie jak tranzystory.Układy scalone to kolejny rodzaj elementów elektronicznych. Jest to jeden konkretny, pojedynczy element, który składa się z tysiąca poszczególnych elementów.

Rodzaje elementów elektronicznych

Elementy elektroniczne mogą przyjąć różne postacie, kształty i rodzaje. w zależności od techniki montażu dzieli się je na elementy dyskretne i scalone. Elementy dyskretne są pojedynczymi odpowiednikami, które odwzorowują daną wielkość elektryczną i posiadają odpowiednie wyjścia przewodowe, które pozwalają je wmontowywać w układ.Elementy scalone to zminiaturyzowane układy elektroniczne, które są wykonane najczęściej w technologii monolitycznej, na bazie krzemu. Są one zwykle zamknięte w hermetycznej, szklanej, metalowej, ceramicznej obudowie. Dzielą się na monolityczne i hybrydowe, gdzie na płytki wykonane z

Znaczenie komponentów elektronicznych

Komponenty elektroniczne stwarzają możliwości wprowadzenia nowych najświeższych technologii i rozwiązań. Bez komponentów elektronicznych nie udało by się opracowywać nowych aplikacji i udoskonalać różnych urządzeń. Wszystkie komponenty elektroniczne są bazą konstrukcyjną dla produktów, głównym źródłem innowacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here