Zimbabwe jest położone w południowej Afryce. Dopiero od kilku lat kraj zaczął być postrzegany jako wielki potencjał turystyczny. Zimbabwe zachwyca przede wszystkim bogactwem dzikiej przyrody i idealnie oddaje egzotyczny klimat Afryki. Kraj oferuje możliwość zobaczenia wielu parków narodowych, różnorodnych krajobrazów, a także architektonicznych pozostałości po średniowiecznej cywilizacji. Każdy zakątek kryje w sobie coś interesującego i egzotycznego, co sprawia, że Zimbabwe jest prawdziwym rajem dla turystów.

Wodospady Wiktorii – wizytówka Zimbabwe

Wodospady Wiktorii są zaliczane do siedmiu naturalnych cudów świata, które zachwycają swoim pięknem każdego podróżnika. Swoją nazwę wodospady zawdzięczają Europejczykowi, który jako pierwszy cudzoziemiec miał okazję podziwiać ten spektakularny widok, i nadał im imię ówczesnej królowej Szkocji – Wiktorii. Rodowici mieszkańcy Zimbabwe nazywają ten pomnik przyrody „dymem, który grzmi”, ponieważ parującą wodę i jej szum można zobaczyć i usłyszeć już z 20 kilometrów. Wodospady są częścią rzeki Zambezi. Ich maksymalny spadek wynosi aż 107 metrów, czyli jest dwukrotnie wyższy od Niagary. Wodna kurtyna wygląda najefektowniej w czasie pory deszczowej. Spływająca ilość wody jest tak duża, że zasłania dolne formacje skalne.

Harare – stolica pełna różnorodności

Stolica Zimbabwe jest pełna atrakcji i niepowtarzalnych krajobrazów. Harare to miasto, które zachwyca architekturą i ogrodami botanicznymi oferującymi całe spektrum egzotycznej roślinności. Narodowa Galeria oraz Muzeum Królowej Wiktorii posiada wiele eksponatów nawiązujących do krajowego dziedzictwa. Zdecydowanie wartym zobaczenia jest park Harere Gardens. Pełne zieleni miejsce pozwala odetchnąć od miejskiego zgiełku i odpocząć pośród klimatycznych rzeźb, fontann i stawów. Pchli targ w dzielnicy Mbare pozwala na spróbowanie miejscowych przysmaków i nabycie pamiątek, często wykonywanych ręcznie przez rodowitych mieszkańców. Po zwiedzeniu atrakcji, jakie oferuje stolica Zimbabwe, wakacje na pewno staną się niezapomniane.

Dom z kamienia

Zimbabwe w języku miejscowych oznacza dosłownie „dom z kamienia”. Nazwa pochodzi od ruin Wielkiego Zimbabwe, którego pozostałości można podziwiać do dziś. Wszystkie elementy starego miasta były wybudowane wyłącznie przy użyciu kamienia. Wielkie Zimbabwe podzielone było na trzy części – kompleksy budynków na wzgórzu i w dolinie oraz na ogromny krąg, w którym podobno miał mieszkać król. Mur, który otaczał tereny zamieszkałe przez władcę, miał aż 6 metrów szerokości i 12 metrów wysokości. Państwo było zamieszkane przez prawie 18 tysięcy osób i uchodziło za ośrodek polityczno-religijny, który nie musiał angażować się w żadne wojny i spory. Zachowane ruiny robią spektakularne wrażenie i stanowią jedną z głównych atrakcji Zimbabwe.

Kariba – jezioro życia

Kariba to największy antropogeniczny akwen na świecie. Jezioro powstało w drugiej połowie XX wieku w wyniku wybudowania tamy na wyschniętym korycie rzeki, a jego powierzchnia to aż 5400 km². Dzięki imponującym rozmiarom Kariba służy zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Mieszkańcy spędzają czas na jeziorze, łowiąc ryby i żeglując, a turyści mogą spróbować swoich sił w sportach wodnych. W okresie pory suchej jezioro jest głównym wodopojem dla bawołów i słoni. Krajobraz można podziwiać z terenów Parku Narodowego Matusadona, z którego widać mnóstwo wysepek i spektakularne zachody słońca odbijające się na ogromnej tafli wody.

Piękno parków narodowych

Zimbabwe słynie z posiadania pokaźnej ilości parków narodowych, z czego każdy wyróżnia się charakterystyczną roślinnością i występującymi na jego terenach dzikimi zwierzętami. Jednym z najczęściej zwiedzanych przez turystów parków jest Narodowy Park Hwange. Na jego terenie żyje prawie 110 gatunków ssaków i ponad 400 gatunków ptaków. W parku mieszkają liczne stada słoni, hien oraz żyraf. Powierzchnia terenu to aż 14 tys. km², więc nic dziwnego, że można spotkać tam tak wiele różnorodnych zwierząt. Turyści mogą skorzystać z trzech opcji zwiedzania sawanny – samochodem, konno, a także pieszo. Wśród parków Zimbabwe, atrakcje o niepowtarzalnym klimacie dostarcza Park Antelope. To prywatny park, którego właściciele zajmują się rehabilitacją dzikich zwierząt, aby umożliwić im powrót do naturalnego środowiska. Do najliczniejszej grupy mieszkańców ośrodka należą dzikie koty, w których towarzystwie można odbyć spacer.

Zimbabwe – nowy kierunek podróży

Zimbabwe jest miejscem, którego potencjał turystyczny cały czas jest odkrywany. Przez wiele lat kraj był zdecydowanie niedoceniany pod względem atrakcyjności dla podróżnych, jednak jego urok został w porę doceniony. Kraj przyciąga turystów przede wszystkim przez bogatą roślinność, obecność dzikich zwierząt i różnorodność krajobrazów. Zimbabwe to niewątpliwy raj dla miłośników natury, dzięki obecności licznych parków narodowych, wodospadów i jezior. Poza aspektami przyrodniczymi, miasta bardzo szybko się rozwijają, stając się ośrodkami turystycznymi, które dają możliwość poznania wielu aspektów afrykańskiej kultury.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/kawkazabawka.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here