Każdy właściciel domu z ogrodem marzy, by udekorować swoją posiadłość poprzez odpowiednio zaaranżowany skalniak. Wiele osób korzysta w tym celu z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się aranżacją przestrzeni ogrodowych. Wykonywane przez nie skalniaki są wysoce atrakcyjne oraz bardzo estetyczne. Wbrew jednak pozorom, możesz uzyskać nie mniej satysfakcjonujący efekt, wykonując skalniak samodzielnie, bez pomocy specjalistycznych firm. Poniżej skupiamy się na tym zagadnieniu oraz udzielamy porad związanych z wykonaniem skalniaka. Podpowiadamy jakich akcesoriów i materiałów warto użyć do tego zadania oraz jak uzyskać zadowalający efekt aranżatorski. 

Skalnika i jego lokalizacja – czyli od czego rozpocząć projekt 

Pierwszą sprawą związaną ze stworzeniem skalniaka jest wybór miejsca, w którym będzie on ulokowany. Wiele osób korzysta w tym celu z naturalnego ukształtowania terenu – poszukuje naturalnie występujących pagórków o stosunkowo niskiej wysokości – nawet kilkudziesięciu centymetrów powyżej poziomu gruntu. Wybrzuszenia takie możesz z łatwością wykorzystać do aranżacji skalniaka. Możesz wyrównać ich kształt korzystając z dodatkowych porcji ziemi, lub dodatkowo go urozmaicić, przekształcając w dowolnie wybrany sposób. 

Skalniak powinien być elementem naturalnego ukształtowania terenu na Twojej działce. Powinien być swoistym „górskim krajobrazem” w pomniejszeniu. Warto więc unikać form regularnych, linii równoległych i kątów prostych. O wiele lepiej wypadnie skalniak o nieco chaotycznej kompozycji, odzwierciedlającej rozwój roślin w warunkach naturalnych. 

Kamienie do aranżacji skalniaka 

Jakie kamienie warto wybierać w aranżowaniu przydomowego skalniaka? Przede wszystkim odradzamy sięgać po kamienie nadmiernie wypolerowane o okrągłej lub owalnej powierzchni. Szczególnie jeśli kształt kamienia został uzyskany w wyniku celowej ingerencji, może nie wyglądać zbyt dobrze. Mówiąc wprost, wszelkie sztuczne kamienie będą zaburzać kompozycje skalniaka, który jakby nie patrzeć, powinien wyglądać naturalnie. 

O wiele lepiej wypadają więc kamienie o naturalnych kształtach, nieoszlifowane, z chropowatymi krawędziami. Kamienie takie będą ozdobą Twojego kopca, niezależnie od znajdujących się obok gatunków roślin oraz innych ozdób. Kamienie ogrodowe można oczywiście stosować także poza skalniakami, w dolnym miejscu swojego ogrodu, które uznasz za odpowiednie. 

Skalniaki niekonwencjonalne i pomysłowe 

Skalniaki mogą być wykonane także w inny sposób. Wiele osób wykorzystuje w tym celu stare urządzenia i przyrządy – jak choćby nieużywane opony. Mogą się okazać idealne do stworzenia niewielkiego kopczyka, na którym posadzisz kwiatki oraz rozsypiesz kamyczki lub większe fragmenty skał. Skalniak w oponie wypada szczególnie dobrze w przypadku gospodarstw urządzonych w stylu rustykalnym.

Skalniaki w donicy to kolejna zyskująca na popularności odmiana skalniaka. Dzięki jego umieszczeniu w donicy skalniak może znaleźć się nie tylko w ogrodzie, ale także na Twoim tarasie, werandzie lub balkonie. Skalniaki ulokowane w donicach są często wykorzystywane jako „ozdoba zen”, nadają się do dekorowania przy użyciu drobnych kamyczków oraz miniaturowych roślinek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here