Stroje medyczne wykonane są z odpowiednio dobranego materiału, który ma gwarantować bezpieczeństwo i komfort dla lekarz. To, co zawsze jest podkreślane to sterylność, fartuch chirurga musi chronić i jego, i jego pacjenta. Fartuchy chirurgiczne wykonane są z włókniny SMS oraz włókniny polipropylenowej, zwanej inaczej flizeliną.

Fartuch chirurga z włókniny polipropylenowej

Materiał ten dostępny jest w różnej gramaturze, fartuchy chirurgiczne dobiera się do poszczególnych zabiegów. Im lżejsza gramatura tym lekarz czuje się swobodniej, jednak jest on o niższym stopniu ochrony. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dlatego też Stroje medyczne o niskiej gramaturze są polecane tylko dla odwiedzających szpital i pacjentów. Chirurg może je wybrać do mało inwazyjnych zabiegów. Im wyższa gramatura tym większy stopień ochrony, a rękawy wykończone mankietem zmniejszają ryzyko przeniesienia ciała obcego na stół operacyjny.

Włóknina polipropylenowa nie gwarantuje w pełni ochrony, nie jest wodoszczelna. Polecana jest do zabiegów z małą ilością płynów. Można ją dodatkowo wzmocnić, by nie przenikała płynów. Fartuchy mogą być jałowe i niejałowe, te drugie poleca są tylko przy diagnostyce.

Fartuch chirurga z włókniny SMS

Włóknina SMS jest dostępna o wyższej gramaturze, nie prześwituje, tak jak flizelina. Fartuchy z niej wykonane chronią w pełni przed płynami podczas rozległych, skomplikowanych operacji. Z pewnością flizelina gwarantuje pełną swobodę ruchu, jednak nie to jest najważniejsze.

Włóknina SMS to materiał oddychający, odprowadza nadmiar potu na zewnątrz. Fartuchy chirurgiczne wykonane z włókniny SMS są lepszej jakości, trzeba jednak liczyć się z wyższą ceną. To szpital ostatecznie decyduje o wyborze fartuchów, z pewnością kierując się bezpieczeństwem i ceną.

Fartuchy chirurgiczne

Oba materiały są polecane dla chirurgów, szpital zakupuje i udostępnia fartuchy. Ostateczną decyzję podejmuje oczywiście lekarz, dostosowując fartuch do warunków operacji. Ważny jest komfort lekarza, który podczas wielogodzinnej operacji musi być w pełni skupiony na tym, co robi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here